زیبایی,  زیبایی پوست

مواردی چند از درمان کک و مک

-مواردی چند از درمان کک و مک

درمان کک مک با گیاهان دارویی
“کک مک” رنگ‏دانهاى نقطه‏اى شکل که در سطح بدن کمتر و در صورت بیشتر دیده مى‏شوند ملانین یا رنگ‏دانه پوست است که به علل نامعلومى بدین شکل تظاهر مى‏نماید. آنها که سطحى بوده و تازه شروع شده باشند به درمان جواب مثبت مى‏دهند. اما آنها که کهنه و در عمق پوست نشسته‏اند مقاوم‏ترند، آنچه باعث زیاد شدن و پررنگ شدن آنها مى‏گردد عبارت است از تابش آفتاب و نور خورشید خوردن غذاهاى محرک مثل تخم مرغ ، فلفل، بادنجان، گوجه‏ فرنگى و بعضى‏ها  معتقدند خوردن مغز کله گوسفند در ازدیاد آنها مؤثر است.

درمان کک مک با گیاهان دارویی

“کک مک” را میتوان با پونه کوهى درمان کرد جهت درمان کک مک پونه را نرم ساییده در سرکه حل کرده بمالند و هفته ای چند بار به مدت ۲ دقیقه بر صورت بگذارید

پوست کدو را نرم کوبیده با سرکه به صورت خمیر درآورده ضماد کنند. اگر مقاوم بوده و از بین نروند زرنیخ زرد نیم قسمت، کندش یک قسمت با آب خمیر کرده ضماد نمایند. قبلا بایستى صورت را با آب گرم بشویند. (مثلا زرنیخ ۱ گرم- کندش ۲ گرم)

نسخه گیاهی برای لک صورت و “کک مک”

آرد نخود ۲۰ گرم‏

تخم ترب ۳۰ گرم‏

آرد باقلا ۲۰ گرم‏

سیاه‏دانه ۳۰ گرم‏

نرم کوبیده با آب انجیر به صورت ماسک بمالند.

نسخه گیاهی دیگر:

کندر، بوره قرمز، آهک، موم و عسل، موم را با عسل بر آتش گذار تا موم در عسل مى‏گدازد. بقیه داروها را در آن عسل بسرش و بر لکه بگذار و هر سه روز یا چهار روز یا پنج روز آن را عوض کن! دارو در این مدت بر لکه ماندگار باشد. این دارو اثر خون‏مرده و حتى خال خال‏کوبى را مى‏زداید و از بین مى‏برد.

اینک چند داروى ترکیبى جهت درمان “کک مک” که در این زمینه بسیار بهره رسانند.

بورک و کتیرا را در اندازه برابر درهم بسرش و قرصهایى از آن بساز و هرگاه خواستى به کار برى، قرص را در سرکه حل کن و اول جاى لکه را با صابون بشوى و بعدا سرکه‏اى را که قرص کتیرا و بورک در آن حل شده است بر لکه بمال!

پوست کدوى خشکیده خردشده ساییده را با کمى زعفران مخلوط کرده و با کمی سرکه ضماد کرده بر کک مک بگذارند

نسخه گیاهی دیگر برای درمان “کک مک”:

-گل کریتى (گلى دارویى که از جزیره کریت مى‏آورند) و پنبه‏دانه در آب صابون مخلوط شوند و بر جاى لکه بمالند، کک‏مک و جوشهاى پوست را مى‏زداید.

-ته‏نشین روغن زیتون بر آتش سوخته، آرد گاودانه و آرد لوبیا گرگى هر سه در اندازه برابر باهم مخلوط شوند و بر لکه بمالند.

داروهاى سبک و سهل الوصول که در علاج برش و نمش و هر نوع اثر زشت‏کننده صورت مفیدند از این قرارند:

-لعاب به‏دانه با زعفران که بر لکه مالند. تخم کدو با آب‏پز شنبلیله مخلوط شود و بر “کک مک” بمالند.

-بزر ترب و خردل را بیاورند و با انجیرى که در سرکه خیسیده باشد درهم بسرشند و بر لکه ناشى از خون‏مرده در زیر پوست گذارند.

-دارویى گیاهی که از زرنیخ و خردل مى‏سازند، اگر در حدى باشد که پوست نازک را از جاى لکه برکند ولى زخمى نسازد، لکه “کک مک” را مى‏زداید.

-کوشنه و دارچین با آب گرفته از پرهاى زرد کاجیره درهم بکوبند و بر “کک مک” بمالند.

-خاک معدن جیوه، بزر خربزه، پیوند مریم و مر درهم مخلوط شوند و بسرشند و بر “کک مک” بمالند.

دو ماسک مفید برای از بین بردن کک مک
ماسک لیمو ترش:
لیمو ترش پوست را سفید می کند و اثر لکه ها را کم می کند.آب لیمو ترش را روی پوست بمالید و پس از دو دقیقه با آب بشویید و خشک کنید.پس از چند روز لکه های کک مک کمرنگ می شوند.ماسک دیگر از ترکیب عسل و آب لیمو ترش و جوانه گندم بدست می آید. این مواد را با هم مخلوط کنید و بصورت خمیری روی پوست بمالید و پس از ۱۰ دقیقه بشویید.
ماسک میوه:
استفاده مرتب از ماسک میوه هایی مثل زرد آلو و توت فرنگی و خیار و انگور قرمز باعث کمرنگ شدن لکه های کک مک می شود و پوستتان را شاداب می کند.
برای درمان کک مک چه خوردنی هایی مصرف کنیم؟
نمیتوان گفت خوراکی ها در درمان قطعی کک مک موثرند اما ثابت شده مصرف خوراکی های سرشار از ویتامین c مثل سبزی های برگ سبز و مرکبات و پیاز در درمان کک مک موثر است.باید رژیم غذایی شما سرشار از ویتامین B5 باشد که این ویتامین در تخم مرغ و شیر و کلم و گندم موجود است.اسید های چرب مانند روغن کتان و روغن های گیاهی را در برنامه غذایی تان قرار دهید.
لیزر درمانی
استفاده از لیزر راه درمان قطعی کک مک است چون بوسیله نور لیزر رنگ دانه های ملانین که موجب بروز کک مک می شوند از بین میروند.کرم های ضد کک مک و لایه بردارهای ضعیف تا حدی در کمرنگ شدن لکه ها موثر است اما باید برای انتخاب هرنوع کرم با پزشک مشورت کنید.در دوران لیزر درمانی برای انتخاب ضد آفتاب با نظر پزشک معالج این کار را انجام دهید.

کدام کرم‌ها مناسب هستند؟
یکی دیگر از راه های درمان کک و مک که باید حتما توسط پزشک انجام شود، استفاده از لایه بردارهای شیمیایی است. البته این لایه بردارها می توانند سبب به وجود آمدن عوارضی چون قرمزی، پوسته پوسته شدن و حتی تاول شوند، اما بعد از چند روز سطح روی پوست شما را لایه ای جوان و تازه می پوشاند که نه تنها صاف تر و نرم تر است بلکه لک های روی آن نیز کمرنگ شده و گاهی نیز محو شده است.
اما لایه بردارهای ساده تری نیز وجود دارد که می توانید خودتان در خانه استفاده کنید وبسیار کمک کننده هستند؛ رتینول یکی از این هاست، این ماده تقریبا یک لایه بردار شیمیایی است که از ویتامین A تشکیل شده و ماده ای ضد التهاب است که می تواند در درمان کک و مک هایی که ناشی از التهابات سلول های پوستی هستند بسیار موثر باشد.

بسیاری از کرم های موجود در بازار رتینول دارند، این ماده در پوست نفوذ می کند و ویتامین A موجود در آن، بازسازی سلول های پوستی را افزایش می دهد به عبارتی باعث پوست انداختن می شود و در نتیجه لایه رویی پوست که کک و مک ها روی آن هستند از بین می رود.

تمام راه‌های ارزان نابودی کک و مک‌ها
راه حل های خانگی وجود دارد که از قدیم برای از بین بردن کک و مک ها استفاده می شده، در این راه حل از موادی استفاده می شود که در همه آشپزخانه ها وجود دارند و به طور حیرت آوری می توانند موثر باشند.

شیر ترش شده ممکن است کک مک ها را کامل از بین نبرد ولی می تواند کمک کند رنگ آن ها کمی روشن شود و این به علت اسید لاکتیک موجود در آن است. میزان این اسید در شیر ترش شده بسیار بیشتر از شیر ترش نشده است. برای این کار کافی است صورت تان را با مخلوط شیر ترش شده و آب بشویید.

روش دیگر، استفاده از ماسک خامه ترش است که تقریبا مثل شیر ترش عمل می کند، شما باید لایه ای ضخیم از این خامه را به صورت تان بمالید و اجازه دهید حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی پوست باقی بماند تا اسید لاکتیک جذب پوست شود. سپس صورت تان را با آب بشویید. بهتر است برای خشک نشدن پوست تان نیز بعد از شستن، از مرطوب کننده استفاده کنید.

یک راه حل رایج دیگر، مالیدن آب لیموترش به کک و مک هاست. اسید سیتریک ماده فعال موجود در لیموترش است. این اسید در واقع نوعی روشن کننده (بلیچینگ) طبیعی است. در حقیقت معمولا آب و عصاره انواع مرکبات در مراقبت های پوستی به کار می روند چون می توانند چربی های پوست را متعادل کنند و لک ها و رنگدانه های پوستی را کاهش دهند.

پس از تمیز کردن پوست، آن را با ورقه های نازک پوست گوجه فرنگی کاملا می پوشانید و می گذارید یک ساعت روی صورت بماند و بعد صورت را با آب گرم می شویید. این عمل را روزی ۲بار تکرارکنید. خواهید دید هر روز که می گذرد ازکک و مک صورت شما کاسته می شود. در این روش اگر قبلا به پوست خود لیموترش تازه نیز بمالید بهتر است.

بعد از تمیز کردن پوست، آب آلبالو را گرفته و آن را روی پوست صورت خود بمالید، به مدت یک ساعت، این عمل را روزی دوبار تا زمانی ادامه دهید که کک و مک شما از بین برود. بعد از استفاده از این ماسک صورت را با آب گرم بشویید.

ارسال شده توسط کاربران سایت

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.