آشپزخانه ایرانی,  آشپزی

سوپ غلات و سوپ دال عدس

-سوپ غلات و سوپ دال عدس

سوپ غلات

چی لازم دارم:
ذرت کنسروی دو قاشق غذاخوری
گندم پوست گرفته شده دو قاشق غذاخوری
برنج یک قاشق غذاخوری
جو پرک دو قاشق غذاخوری
هویج نیم‌پز شده سه عدد
جعفری خرد شده دو قاشق غذاخوری
کره یا روغن یک قاشق غذاخوری
نمک به میزان لازم
چطور بپزم:
غلات را از قبل خیس کرده، سپس گندم را پخته و برنج را به آن اضافه می‌کنیم تا برنج بپزد. جو پرک و ذرت را همراه هویج خرد شده به سوپ اضافه می‌کنیم، سپس مقداری نمک ‌زده و کمی جعفری به آن می‌افزاییم. پس از چند جوش سوپ آماده است.

________________________

سوپ دال عدس

مواد لازم و طرز تهیه:
قابلمه مناسبی آماده کنید، کره را در آن بریزید و روی شعله اجاق گاز قرار دهید تا آب شود. سپس به نوبت یک عددپیازخرد شده ،۳ ساقه کرفس خرد شده، ۲ عدد هویج خرد شده و ۴ حبه سیرخرد شده را به ۲ قاشق سوپ خوری کره اضافه کنید و تفت دهید. تفت دادن سبزیجات را تا زمانی ادامه دهید که نرم شوند. ۲ عدد قرص‌ عصاره را هم در آب‌جوش حل کنید و کناری بگذارید. ادویه‌ها شامل یک قاشق چای‌خوری زیره، نوک قاشق چای خوری فلفل، کمی پودر گشنیز و کاری را به سبزی‌جات تفت داده شده اضافه کنید و هم بزنید و چند دقیقه هم حرارت دهید تا سبزی‌جات طعم‌دار شود. ۵۰۰ گرم گوجه فرنگی خرد شده را همراه با مخلوط قرص عصاره و آب جوش به مواد اضافه کنید.
حالا فقط نوبت به پختن دال عدس می‌رسد.۲ پیمانه دال عدس را به بقیه مواد بیفزایید. در قابلمه را بگذارید و صبر کنید تا عدس‌ پخته و جا بیفتد. اگر بافت سوپ را به صورت یکنواخت دوست دارید، بعد از اینکه همه مواد سوپ پخت، قابلمه را کناری بگذارید تا از حرارت بیفتد، سپس در دستگاه غذاساز یا مخلوط کن بریزید تا سوپ بافتی صاف و یکنواخت پیدا کند. سپس دوباره سوپ را به قابلمه برگردانید و حرارت دهید. در پایان سوپ را در کاسه بریزید و روی آن را با مقداری گندم بوداده، خامه و پیازچه تزئین کنید.

ارسال شده توسط کاربران سایت

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.