آشپزی,  کیک و شیرینی

خمیر فوندانت_ خمیر روکش کیک

-خمیر فوندانت

برای خمیر فوندانت دستورهای بسیار متنوعی وجود داره. امروز یه دستور دیگه رو براتون میزارم. این دستور هم آزموده و مطمئن هست. سعی میکنم نکاتش رو هم بگم که اگه موقع درست کردن خمیر به مشکلی برخورد کردید بتونید خودتون رفعش کنید. همه مواد لازمی که ذکر شده توی مغازه های لوازم قنادی پیدا میشه و خوراکی هستند.
مواد لازم:
شکر یک قاشق چای خوری سرپُر
پودرژلاتین ۳ قاشق چای خوری
آب ۳و نیم قاشق غذاخوری
گلیسیرین خوراکی ۲ قاشق چای خوری
گلوکز ۲ قاشق غذا خوری
پودر قند الک شده ی نرم نیم کیلو + مقداری اضافه

طرز تهیه:
پودر ژلاتین و شکر را کاملا با هم مخلوط کرده، آب را روی آن ریخته، هم بزنید و به صورت بن ماری گرم کنید تا کاملا صاف شده و دانه های ژلاتین کاملا حل شوند.تا گرم است گلیسیرین خوراکی و گلوکز را هم اضافه  کرده مخلوط کنید تا همه مواد خوب حل شوند. اجازه بدهید مواد سرد شوند.سپس مواد را وسط پودر قند الک شده ی درون کاسه ریخته، با قاشق چوبی هم زده سپس با دست کاملا ورز دهید تا به صورت خمیر سفید یک دستی در آید. اگر خمیر چسبناک بود باز هم پودر قند اضافه کنید و اگر خشک بود و ترک میخورد چند قطره گلیسیرین خوراکی اضافه کنید. برای طعم دار کردن فوندانت از چند قطره اسانس خوراکی با طعم دلخواه استفاده کنید. خمیر فوندانت را داخل نایلون یا کیسه پلاستیک پیچیده داخل یخچال نگه داری کنید. مدت ماندگاری این خمیر داخل یخچال اقلا یک ماه و داخل فریزر تا ۶ ماه است. بعد از درست کردن خمیر حتما چند ساعت به آن استراحت داده بعد استفاده کنید.
نکات خمیر فوندانت:
۱-  همه مواد با دقت بسیار و درست مانند دستور اندازه گیری شوند.
۲-  پودر قند باید چند بار الک شود و در صورت امکان از حریر رد شود.
۳-  به هیچ وجه مواد داغ را روی پودر قند نریزید وگرنه داغی مواد پودر قند را ذوب کرده خمیر خوبی حاصل نمیشود.
۴-  موقع تزئین کیک برای چسباندن قطعات فوندانت به یکدیگر از آب استفاده کنید. در واقع چسب فوندانت اب است.
۵-  موقع کار با فوندانت میتوانید زیر دستتان پود رقند  یا نشاسته ذرت بپاشید.
۶-  روش بن ماری یعنی قرار دادن ظرف روی حرارت غیر مستقیم به این صورت که ظرف را روی حرارت بخار آب قرار میدهند. میتوانید از کتری استفاده کنید.
۷ – برای پوشش کیک توسط خمیر فوندانت حتما باید ابتدا کیک را با گاناش یا باتر کریم پوشش دهید و اجازه بدهید گاناش یا باترکریم داخل یخچال خوب سفت شود.

ارسال شده توسط کاربران سایت

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.