آشپزی,  کیک و شیرینی

کیک کره ای شکلاتی

-کیک کره ای شکلاتی
کیک های شکلاتی انواع مختلفی دارن. از کیک های با بافت سنگین و خیس گرفته تا کیک های شکلاتی اسفنجی ، شیفون شکلاتی و …

کیکی که امشب آموزش میدم بافتی اسفنجی و نرم داره. بافت این کیک برای تزئین و کیک های تولد توصیه میشه. چون خوب برش میخوره و موقع برش خوردن اصلا خراب نمیشه و تحمل وزن خوبی داره. طعمش هم طوریه که بهتره با خامه یا باترکریم ترکیب بشه. کلا کیک خوب و خوشمزه ای هست.
دقت کنید مواد رو به دقت اندازه گیری کنید. همونطور که قبلا هم گفتم برای کیک های کره ای خیلی مهمه که همه مواد کاملا به دمای محیط رسیده باشند.
نکته دیگه اینکه کیفیت شکلات و پودر کاکائو توی طعم کیک تاثیر مستقیم داره. از شکلاتی استفاده کنید که طعمش رو میپسندید. برای ذوب شکلات به روش بن ماری باید شکلات را داخل کاسه ای ریخته روی حرارت بخار آب قرار دهید تا ذوب شود. حرارت دادن زیاد شکلات باعث سوختن و سفت شدن آن میشود. همین که نیمی از شکلات آب شد از روی حرارت بردارید تا بقیه شکلات هم با حرارت قسمت ذوب شده آب شود. بعدا در پستی جداگانه در مورد ذوب کردن شکلات بیشتر توضیح میدهم.
مواد لازم:
کره نرم و به دمای محیط رسیده ۱۰۰ گرم
شکر ۱۵۰ گرم یا یک پیمانه سرخالی
تخم مرغ ۲ عدد
آرد ۱ پیمانه
پودر کاکائو ۱ قاشق غذاخوری
آب جوش ¼ پیمانه
جوش شیرین ۱ قاشق چای خوری
بیکینگ پودر ½ قاشق چای خوری
وانیل چند قطره
نمک یک پنسه
شکلات تلخ بالای ۷۰ درصد ۶۰ گرم
طرز تهیه: فر را روی ۱۷۵ درجه سانتی گراد روشن کنید. قالب را چرب و آرد پاشی کنید . همه مواد را به دمای محیط برسانید. آرد ،پودر کاکائو، جوش شیرین  ،بیکینگ پودر و نمک را الک کنید. سفیده و زرده تخم مرغ را از هم جدا کنید. شکلات را به روش بن ماری ذوب کنید. سفیده تخم مرغ را بزنید تا فرم گرفته وقتی ظرف را برمیگردانید از ظرف نریزد.
کره را همراه شکر و زرده های تخم مرغ بزنید تا رنگ آن روشن شود. حدود ۵ دقیقه. وانیل را اضافه کنید. سپس شکلات مذاب سرد شده را اضافه کنید. مواد خشک را در دو مرحله اضافه کرده همه  مواد را با همزن بزنید . آب جوش را اضافه کرده دوباره مواد را در حد مخلوط شدن بزنید. همزن را کنار گذاشته سفیده تخم مرغ را در دو مرحله به مواد اضافه کرده با لیسک یا کفگیر به خورد مواد دهید. دقت کنید مواد را باید به صورت دورانی هم زده از هم زدن زیاد خود داری کنید.
مواد کیک را داخل قالب ریخته به مدت ۳۵ تا ۴۰ دقیقه یا تا زمانی که بپزد داخل فر قرار دهید.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.